کدام یک از مواد غذایی را نباید در یخچال نگهداری کنیم؟


کدام یک از مواد غذایی را نباید در یخچال نگهداری کنیم؟

 

مادربزرگ من همه چیز را در یخچال می گذارد، زیرا اعتقاد دارد این کار باعث می شود که مدت ماندگاری مواد بیش تر شود. اما علم این موضوع را قبول ندارد. بعضی مواد غذایی بعد از این که در یخچال قرار می گیرند، دچار تغییراتی شده و به همین دلیل مصرف کردن آن ها می تواند خطرناک باشد. ما در ادامه این مطلب به شما می گوییم که بعضی از مواد غذایی را باید کجا و چگونه نگه داری کنید.

  1. تخم مرغ

شما می توانید تخم مرغ ها را درون یخچال نگهداری کنید. اما گذاشتن آن ها بر روی در یخچال کار درستی نیست. دمای سرد یخچال می تواند به ماندگاری این ماده غذایی کمک کند، اما به دلیل نوسانات دمایی ممکن است که تخم مرغ ها فاسد شوند. در نتیجه، بهترین مکان برای نگه داری از تخم مرغ ها در قفسه یخچال و جایی است که دمای یکسان و خنکی داشته باشد.

  1. گوجه فرنگی

نگه داشتن گوجه فرنگی در یخچال می تواند باعث از بین رفتن عطر و طعم آن شود. سرمای یخچال مانع از رسیده شدن آن می شود. دمای یخچال غشای درون گوجه فرنگی را از بین برده و حالتی گوشتی به آن می دهد. توصیه می شود که گوجه ها را در ظرفی گذاشته و در قفسه های یخچال نگهداری کنید.

  1. ریحان

این گیاه خوشمزه و معطر اگر در یخچال بماند به سرعت بوی مواد غذایی دیگر را به خود جذب کرده و طعم و عطرش را از دست می دهد. توصیه می شود که این سبزی را درون یک لیوان پر از آب نگهداری کنید.

  1. سیب زمینی

نگهداری از سیب زمینی در یخچال باعث می شود که نشاسته آن سریعا تبدیل به قند و یا حتی یک ماده خطرناک شود. برای جلوگیری از فاسد شدن سیب زمینی به جای قرار دادن آن در یخچال، از یک کیسه کاغذی( یا پارچه ای) استفاده کرده و آن را در جایی تاریک و خنک قرار دهید. شما می توانید سیب زمینی را در جایی سردتر مانند انباری و یا گاراژ نیز نگهداری کنید.

  1. پیاز

قرار دادن پیاز در یخچال باعث می شود که بقیه مواد موجود در یخچال بوی پیاز بگیرند. همچنین رطوبت درون یخچال می تواند باعث نرم شدن پیاز شود. این ماده را نیز در بیرون از یخچال نگهداری کنید. هرگز پیاز و سیب زمینی را در کنار یکدیگر قرار ندهید. زیرا گاز تولید شده از این دو ماده باعث می شود که آن ها زودتر فاسد شوند.

  1. آووکادو

شرایط نگهداری این گیاه کمی فرق دارد. اگر شما آن را در حالتی خریده اید که هنوز سبز می باشد و به خوبی نرسیده، باید آن را بیرون از یخچال نگهداری کنید. اما اگر آووکادو را در حالتی خریده اید که کاملا رسیده و نرم است و می خواهید برای چند روز بعد از آن استفاده کنید، حتما در یخچال قرارش دهید. به یاد داشته باشید که دمای سرد از رسیده شدن خوراکی ها جلوگیری می کند.

  1. سیر

این ماده نیز مانند پیاز اگر در یخچال بماند، بسیار سریع نرم و آبکی می شود. سیر را خارج از یخچال و به دور از مواد دیگر نگهداری کنید.

  1. نان

سرمای یخچال باعث می شود که نان به سرعت خشک شود. بهترین مکان برای نگهداری از نان، فریزر و یا قفسه یخچال می باشد.

  1. میوه های استوایی

موز، آناناس، انبه و دیگر میوه های استوایی به دلیل منشاء گرمسیری که دارند، نمی تواند دمای سرد یخچال را تحمل کنند. اگر از آن ها استفاده نکرده اید در یخچال قرارشان دهید، اما اگر آن ها را بریده اید می توانید به مدت ۲ تا ۴ روز در یخچال نگهداری کنید.

  1. عسل

میزان قند بالای این ماده باعث می شود که عسل در درون یک ظرف دربسته به مدت نامحدودی بدون این که فاسد شود، باقی مانده و نیازی به نگهداری از آن در یخچال نباشد. زمانی که این ماده را در یخچال قرار دهید، سرد شده و حالت سفتی به خود می گیرد که استفاده از آن را سخت می کند.

منبع : کیوی

 

+ There are no comments

Add yours